Tesařík obrovský (Cerambyx cerdo)

Vzácný brouk, který dříve způsoboval velké škody. Samičky kladou vajíčka do trhlin starých stromů, zejména dubů. Přítomnost tesaříka obrovského značí načervenalé piliny, které larvy vytlačují z chodeb.

Vývojový cyklus larvy trvá 3 až 5 let. Po vylíhnutí měří larvy 3 milimetry, hlodají v kůře a před prvním přezimováním dorůstají délky až dvou centimetrů. Ve druhém roce přechází hlouběji do kmene. Ve třetím roce měří často až 8 centimetrů, následně se zakuklí. Brouci se obvykle líhnou do šesti týdnů, strom ale ještě neopouštějí a přezimují v něm. Vyhlodané komůrky opouští až následující rok, většinou v červnu a červenci. U pokácených stromů může však být vývoj larvy delší, často i pětiletý.

Dospělý jedinec má tmavě hnědou barvu a délku až 55 milimetrů. Latinský název pro tento druh tesaříka je cerambyx cerdo.

Likvidace tesaříků

Napište nám

Trápí vás poškozené podkroví nebo nadměrná vlhkost v domě? Domluvte si s námi konzultaci, za kterou nebudete nic platit. Přijedeme zdarma a navrhneme nejlepší řešení pro krovy napadené dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo dřevokaznými houbami. Poradíme s izolací či sanací vlhkého zdiva. Stačí vyplnit formulář, my se vám co nejrychleji ozveme.

*
*
*
*
*

* povinné údaje
Copyright @ 2023 ELNER SANACE. Všechna práva vyhrazena.