Likvidace dřevokazných mravenců

Mravenec dřevokaz - zbavte se ho natrvalo. 

Dřevěné konstrukce v domě či celé dřevostavby mají své kouzlo, ale s dřevěným materiálem je spojené také jedno riziko. Dřevo totiž mohou napadnout nejrůznější plísně, houby nebo hmyz. A nejde jen o tesaříky nebo červotoče. Dřevo v domě vám mohou zlikvidovat také mravenci.

V Česku se vyskytuje několik druhů dřevokazných mravenců, asi nejznámější z nich je mravenec dřevokaz. Jde o jednoho z největších mravenců žijících v Evropě. Je 6 až 18 milimetrů dlouhý, má černé tělo, hruď a první článek na zadečku je červeně zbarvený. Patří k dlouhověkým mravencům - dožívá se až 13 let.

Žádný dřevokazný mravenec se neživí přímo dřevem. Tento přírodní materiál využívá jen jako substrát pro zhotovování svých hnízd. Jenže když se do vašich trámů v domě nebo na chalupě pustí, bývá to stejná pohroma jako po nájezdu červotočů či tesaříků.

Mravenec dřevokaz se obvykle vyskytuje na slunných okrajích lesů, ale často také v dřevostavbách. Svá hnízda si staví v mrtvém i živém dřevě a může se vyskytovat celoročně.

Mravenci jsou aktivní ve dne i v noci. Jsou agresivní především za dusného počasí, zejména pak před bouřkou. V takovém případě dokáží člověka pokousat a způsobit tak pálivou bolest.


Chcete zlikvidovat dřevokazné mravence?

NAPIŠTE NÁM 
 

Jak mravenec škodí

Dřevokazný hmyz může napadat stavební konstrukce, krovy, podlahy i nábytek. Ve dřevě si mravenci vyhlodají hnízda, která tvoří spleť chodbiček a komůrek.

Z vykousaných otvorů se sypou jemné piliny a tvoří hromádky. Dřevo protkané chodbami postupně ztrácí pevnost. Navíc mravenci mohou do dřeva zanést také nejrůznější plísně. Dřevo napadené dřevokazným hmyzem dokáže podlehnout zkáze velmi rychle. I obyčejní mravenci, kteří se u vás doma usadí, představují nepříjemnost.

Škody po Mravencích dřevokazech


Chemické zbraně  
 

Destruktivní působení dřevokazného hmyzu hrozí už při vlhkosti vyšší než 10 %. Proto dřevěné stavební prvky a konstrukce, kterým hrozí dlouhodobá vyšší vlhkost, musejí být ošetřeny chemickými prostředky. Proti hmyzu se používají insekticidní přípravky.

Insekticidy určené na lezoucí hmyz jsou tak před mravenci dřevokazovy jedinou účinnou ochranou.  
 

Likvidace dřevokazného mravence v napadeném dřevě  
 

V případě, že dřevo není ještě v destruktivním stavu, je možné požít stejnou technologii (likvidaci tlakovou injektáží) jako u dřevokazného hmyzu spojenou s aerosolovým zástřikem patřičným chemickým přípravkem.

Pokud mravenci poškodí dřevo natolik, že je staticky neúnosné, pak je tedy potřeba tuto část dřevěné konstrukce odstranit a nahradit novým ošetřeným dřevem.

Napište nám

Trápí vás poškozené podkroví nebo nadměrná vlhkost v domě? Domluvte si s námi konzultaci, za kterou nebudete nic platit. Přijedeme zdarma a navrhneme nejlepší řešení pro krovy napadené dřevokazným hmyzem, plísněmi nebo dřevokaznými houbami. Poradíme s izolací či sanací vlhkého zdiva. Stačí vyplnit formulář, my se vám co nejrychleji ozveme.

*
*
*
*
*

* povinné údaje
Copyright @ 2024 ELNER SANACE. Všechna práva vyhrazena.